DZIAŁALNOŚĆ DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W JASIEŃCU
Trochę historii
Dom Pomocy Społecznej został utworzony w 1992 roku jako filia Domu Pomocy Społecznej w Piłce. Początkowo placówka przeznaczona była dla mieszkańców pełnoletnich niepełnosprawnych intelektualnie, samotnych kobiet w ciąży oraz samotnych matek z małoletnimi dziećmi. W 2009 roku Dom Pomocy Społecznej w Jasieńcu został przekształcony na Dom dla osób przewlekle psychicznie chorych.
Położenie
Dom Pomocy Społecznej „Leśna Polana” w Jasieńcu położony jest na terenie gminy Trzciel w Powiecie Międzyrzeckim. Znajduję się przy trasie Trzciel – Międzyrzecz w odległości 4 km od trasy Poznań – Świecko. Dom sąsiaduje z lasami i okolicznymi gospodarstwami rolnymi.
Informacje ogólne dotyczące Mieszkańców
Dom Pomocy Społecznej „Leśna Polana” w Jasieńcu to Dom pobytu stałego dla kobiet i mężczyzn przewlekle psychicznie chorych. Dom jest przeznaczony dla 61 mieszkańców.
Informacja ogólna dotycząca pracowników
Zatrudniona kadra pracownicza posiada odpowiednie przygotowanie zawodowe, jest kompetentna i odpowiedzialna. Ogółem zatrudnionych jest 44 pracowników (stan na 2025r).
Warunki socjalne
Dom mieści się w trzech obiektach, dwa przeznaczone są dla mieszkańców, w jednym znajdują się pomieszczenia biurowe i sale terapeutyczne. Rozwiązania architektoniczne dostosowane są do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych.
Pokoje
Pokoje dla mieszkańców są jedno, dwu i trzyosobowe, wyposażone w niezbędny sprzęt, dobrany indywidualnie do potrzeb mieszkańców. Oprócz pokoi mieszkalnych przewidziano pomieszczenia ogólne: sale dziennego pobytu, sale terapii zajęciowej, salę do rehabilitacji, stołowkę a także salę kultu religijnego.
Posiłki
Nasz dom zapewnia :
- 3 posiłki dziennie,
- 3 posiłki dziennie,
- Na zlecenie lekarza podaje się do 5-ciu posiłków w ciągu dnia,
- podstawowe produkty żywnościowe oraz napoje są dostępne przez całą dobę,
- w razie potrzeby mieszkaniec jest karmiony,
- mieszkaniec ma także możliwość spożywania posiłków w pokoju.
Rehabilitacja
W sali rehabilitacyjnej prowadzimy codziennie ćwiczenia z zakresu gimnastyki ogólnousprawniającej jak również indywidualnej. Poza tym codziennie gimnastykujemy się i spacerujemy na świeżym powietrzu. W ramach aktywności ruchowej dbamy również o tereny wokół Domu (sprzątamy, grabimy, a zimą odśnieżamy).
Zajęcia
Terapia zajęciowa to forma rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która polega na uczestnictwie w warsztatach artystycznych, ruchowych i integracyjnych. Jej celem jest zwiększenie sprawności manualnej, intelektualnej i fizycznej pacjenta. Udział w terapii zajęciowej ma duże znaczenie dla psychiki osób z dysfunkcjami – pozwala zapomnieć o własnych ograniczeniach, rozwija wrażliwość, buduje poczucie własnej wartości oraz przystosowuje do życia w społeczeństwie.
Arteterapia
Na zajęciach wykorzystujemy różne formy i techniki plastyczne, rozwijamy sprawność manualną, odkrywamy talenty.
Zajęcia komputerowe
Zajęcia pozwalające poznać tajniki świata komputerów, obsługa prostych programów (paint, word). Chętni Mieszkańcy mogą również słuchać ulubionej muzyki i oglądać ulubione filmy na kanałach internetowych.
Biblioterapiai robótki ręczne
Uczestnicy zajęć tworzą wiele ciekawych prac. Zajęcia te pozwalają mobilizować do twórczego wysiłku, rozwijają wyobraźnię, poprawiają koncentrację.
Rehabilitacja ruchowa
Głównym celem zajęć jest przywrócenie maksymalnie możliwej sprawności fizycznej i komfortu życia.
Choreoterapia
Złożona, twórcza, fascynująca, idealna metoda integracji ciała, emocji, umysłu i ducha. W 2011 roku w Domu powstała formacja taneczna ,,Takt’’ , która uświetnia wszelkie imprezy.
Hortiterapia, silvoterapia
Dbamy o tereny zielone wokół Domu, sadzimy rośliny, podziwiamy piękno natury, systematycznie sprzątamy las w ramach edukacji proekologicznej.
Wsparcie duchowe
Mieszkańcy mają możliwość uczestnictwa w wybranych formach praktyk religijnych, na terenie Domu jak i poza nim.
Organizujemy konkursy, spotkania, wycieczki w ramach terapii zajęciowej.
Nasz dom zapewnia pomoc pedagoga, psychologa, psychiatry oraz pracownika socjalnego.
Nasz Dom posiada własne konto na Facebooku. Portal ten daje podopiecznym możliwość kontaktowania się z rodziną oraz z innymi domami bez nakładu pieniężnego.
Kronika
Prowadzimy również kronikę, gdzie zamieszczamy zdjęcia, krótki komentarz z danego wydarzenia, w których uczestniczyliśmy z naszymi podopiecznymi.